توان ژنراتور چیست؟

در
دسته بندی ها: خواندنی ها

قبل از پرداختن به توضیح دو واحد مجزای کیلووات و کاوا، بهتر است تا در رابطه با خود توان نکاتی را بدانید. به طور کل توان سرعتی می‌باشد که کار به وسیله آن انجام می‌شود.
به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که سرعت موتور در انجام کار به توان آن وابسته است.
هرچه قدرت بیشتر باشد، یعنی شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی، انرژی بیشتری مصرف نمایید. به عنوان مثال، یک موتور 10 وات عملکرد بسیار بهتری نسبت به یک موتور 2 واتی دارد.
در مورد ژنراتور، ما اساساً با موضوع توان الکتریکی سر و کار داریم. در بحث‌های برق که بیشتر در زمینه مهندسی برق می‌باشد، توان خروجی یک منبع برق حاصل ‌ضرب ولتاژ و دامنه‌ای است که دستگاه می‌تواند در اختیار شما قرار دهد.

توان، یک عدد ثابت است و شما یک مولد با توان فرضی دارید. فراموش نکنید که مقدار آمپری که می‌توانید از یک ژنراتور دریافت کنید، برابر است با تقسیم توان ژنراتور بر ولتاژ خروجی.
حال اگر از موتور جریان بسیار بالا بخواهید ناگهان ولتاژ به شدت کاهش می‌یابد و کار شما مختل می‌شود. با این حال، هر چه قدرت ژنراتور شما بیشتر باشد، کاهش افت ولتاژ در جریان‌های بالا دشوارتر خواهد بود.
این ویژگی که به اختصار قدرت ژنراتور نامیده می‌شود، به شما نشان می‌دهد که موتوری که خریداری کرده‌اید چقدر قدرتمند است و جریان یا ولتاژ خروجی چقدر می‌تواند پاسخگو باشد.

واحد کاوا در ژنراتور

در دنیای فیزیک و مکانیک ما نیازمند یک واحد برای تعیین و نظارت هر کمیت هستیم. به زبان ساده در واقع این واحدها هستند که برای اندازه گیری کمیت‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
یکی از واحدهایی که در تعیین توان در زمینه ژنراتور دیزلی و یا گازی کاربرد دارد، کاوا است که مخفف کیلو ولت آمپر می‌باشد. حال به نظر شما کاوا چیست؟
هر کاوا برابر با هزار ولت آمپر است و همان‌طور که از شکل واحد مشخص است، این واحد حاصل ضرب ولتاژ در واحد کیلوولت جریان در واحد آمپر است.
به طور مثال در صورتی که 10 کیلو ولتا ولتاژ و جریان 15 آمپر در سیستم وجود داشته باشد، در نهایت با 150 کاوا روبرو می‌باشیم.

کاوا (KVA) چیست؟

هر وات برابر با یک ژول در ثانیه است. با نگاهی به این واحد متوجه خواهید شد که وات یک واحد کلی‌تری برای تعیین توان واقعی است و فقط مربوط به توان الکتریکی نیست. هر وات برابر با یک ژول در ثانیه است.